Znajdziesz tu praktyczne wskazówki i inspiracje dotyczące wyboru, umiejscowienia oraz połączenia listew sztukateryjnych, aby osiągnąć wrażenie jednolitej, imponującej struktury, która zaskoczy i oczaruje każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Gotowy na podróż przez świat aranżacji wnętrz, gdzie sztuka łączy się z optyką? Przejrzyj poniższe wskazówki i przygotuj się na podniesienie poziomu estetyki swojego domu do nowego wymiaru za pomocą sztukaterii!
Dobierając wysokość listew przypodłogowych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak funkcja listew, styl wnętrza, wysokość pomieszczenia oraz indywidualne preferencje estetyczne. Jeśli listwy mają głównie zamaskować szczeliny dylatacyjne i pełnić funkcję praktyczną, wówczas wąskie listwy o wysokości 5-6 cm lub 8-10 cm mogą być wystarczające. Jeśli listwy mają być także elementem dekoracyjnym, warto rozważyć szersze listwy, które lepiej podkreślą wystrój pomieszczenia. Listwy o większej wysokości wprowadzą element elegancji i z pewnością urozmaicą wygląd przestrzeni. W naszej ofercie znajdziesz listwy o wysokościach: od 2 cm do 20 cm. Co zrobić, jeśli natomiast pragniemy listwy o większej wysokości? Mamy na to sposób!
Wszystkie listwy przypodłogowe z naszej oferty znajdziesz TU>, a ścienne TU>.
Aby uzyskać optycznie większą wysokość listwy, można użyć różnych listew, łącząc je ze sobą w taki sposób, aby uzyskać efekt warstwowy. To połączenie doda głębi i interesującego detalu. Poniżej propozycja połączenia listwy przypodłogowej FB2 o wysokości 10 cm oraz listwy ściennej Z10 o wysokości 3,8 cm. Dzięki zamontowaniu listew w odległości 10 cm od siebie oraz pomalowania całości na jeden, wyróżniający się na tle ściany kolor, uzyskany został efekt wysokiej prawie 24 cm listwy.
Tutaj, z kolei, zastosowana została listwa przypodłogowa FL14 oraz nad nią w kilkucentymetrowym odstępie, jako przedłużenie, listwa ścienna WL7.
W łączeniu listew ograniczać Cię może jedynie wyobraźnia. Możesz łączyć listwy i stosować je w różnych odstępach - jak w przykładach powyżej - lub montować bezpośrednio jedna nad drugą uzyskując niesamowity efekt. Poniżej przykład połączenia czterech listew, które tworzą jedną spójną, wysoką na 22,5 cm, ciekawą kompozycję.
Jeśli zależy Ci na eleganckim i klasycznym efekcie, możesz wybrać jedną zdobioną listwę np. Z12 i zestawić ją z innymi, bardziej prostymi w formie listwami.
Ciekawe połączenia listew możesz stosować również na ścianie. W tym przypadku doskonałym pomysłem będzie połączenie jednej szerokiej i jednej lub dwóch wąskich listew. Ważne aby jedna listwa (ta szersza) pełniła funkcję bazową a listwy węższe zamontowane pod lub nad nią były jej przedłużeniem. Taka kombinacja różnych wysokości listew nada pomieszczeniu unikalny charakter. Warto pamiętać, aby proporcje między listwami były estetyczne i proporcjonalne do ogólnej aranżacji wnętrza. Poniżej przykład połączenia listwy ściennej Z13 o szerokości 8 cm (jako bazy) oraz listwy ściennej WL3 o szerokości 3,8 cm (jako dopełnienie).
Inny pomysł to zastosowanie kliku wąskich, takich samych w formie listew, które stworzą efekt jednej szerokiej, geometrycznej kompozycji. W poniższej aranżacji zamontowane zostały listwy przyścienne SP2 - na środku ściany pięć sztuk, oraz dodatkowo, jako przedłużenie listwy przypodłogowej, dwie na dole ściany. Całość prezentuje się bardzo interesująco.
Podobnie jak w przypadku listew przypodłogowych, również listy przysufitowe możesz łączyć w celu uzyskania efektu optycznego, który sprawi, że pomieszczenie wyda się nie tylko eleganckie, ale również znacznie wyższe niż w rzeczywistości. Kreatywne połączenie listew sztukateryjnych to nie tylko sztuka dekoracyjna, ale także praktyczne narzędzie do manipulowania percepcją przestrzeni, podkreślając jednocześnie unikalny charakter wnętrza. Dla uzsykania efektu wow, połącz listwy o różnych grubościach, na przykład grubszą zamontuj tuż przy suficie a cieńszą pod nią na ścianie. Możesz także dodać listę na samym suficie - jak w aranżacji poniżej. To nada pomieszczeniu dynamicznego wyglądu i będzie kierować uwagę w górę.
Do stworzenia takiej dekoracji przy suficie potrzebujesz listew: Z24, Z13 oraz Z10.
Poniżej kompozycja trzech listew, które połączone ze sobą tworzą elegancką całość. Do stworzenia takiego efektu w swoim wnętrzu możesz wybrać listwy: Z14, GR oraz WO2.
Poniżej kombinacja szerokiej ozdobnej listwy przysufitowej Z41 oraz listwy ściennej Z10 zamontowanej na suficie wraz z ozdobnym narożnikiem Z101. Całość sufitu pokryta farbą w ciemnym kolorze nadaje wnętrzu unikatowy charakter.
Poniżej kilka dodatkowych ciekawych inspiracji z zastosowaniem różnych połączeń listew sztukateryjnych przy suficie oraz na suficie.
Połączenie wielu listew może być alternatywą do zastosowania paneli ściennych. Możesz w ten sposób wykończyć na przykład wyspę kuchenną lub dolną część ściany, tworząc efekt lamperii. Jak to zrobić? To proste: wykorzystaj listwę przypodłogową jako bazę, a następnie dodawaj listwy ścienne nad nią, montując je tuż obok siebie. Dodaj do tego zestawu listwę ze zdobieniami, dzięki czemu stworzysz piękny trójwymiarowy efekt, który z pewnością przyciągnie uwagę. Jak na aranżacji poniżej.
Tutaj znajdziesz wszystkie listwy ścienne z naszej oferty >
A tutaj listwy przypodłogowe >
Innym pomysłem będzie połączenie czterech takich samych, prostych w formie listew np. W1 i stworzenie z nich szerokiej ramy, w której może zawisnąć obraz lub lustro. Listwy możesz pomalować na taki sam kolor jak ściana lub użyć kontrastowej barwy w celu podkreślenia dekoracji.
Stworzenie efektu lamperii za pomocą listwy przypodłogowej i ściennej to doskonały sposób na dodanie uroku i elegancji do wnętrza. Takie proste połączenie dwóch rodzajów listew może całkowicie odmienić charakter wnętrza. Poniżej zastosowana została listwa przypodłogowa FL4 oraz listwa ścienna WL1.
Aby uzyskać jeszcze bardziej spójny i charakterystyczny efekt, pomaluj obie listwy oraz przestrzeń między nimi na ten sam kolor. Taki zabieg sprawi, że listwy będą bardziej ze sobą zintegrowane, co wpłynie na optyczne wrażenie jednolitej struktury. W poniższej aranżacji zastosowana została listwa przypodłogowa FL2 oraz listwa ścienna W02.
Projektant wnętrz, konsultant Feng Shuii właściciel studia projektowego
BE. design
o autorce
Projektant wnętrz, konsultant Feng Shui
i właściciel studia projektowego
BE. design
Z branżą wnętrzarską związana jestem od 2013 roku. Obecnie prowadzę studio projektowe BE.design, które narodziło się z idei uczynienia życia piękniejszym i tworzenia wnętrz, w których chce się po prostu być. W ramach studia projektuję wnętrza, udzielam konsultacji oraz prowadzę warsztaty i piszę blog. Wierzę, że to czym się otaczamy ma wpływ na to kim jesteśmy i jak się czujemy, dlatego moją misją jest kreowanie takich przestrzeni, w których ich mieszkańcy będą czuli się dobrze – będą czuli spokój i harmonię po przejściu przez próg drzwi. By móc realizować misję skutecznie, projektuję wnętrza holistycznie wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu projektowania wnętrz, psychologii wnętrz oraz Feng Shui. Przestrzenie, które tworzę mają duszę, są autentyczne, odpowiedzialne i ponadczasowe. Uwielbiam przeprowadzać metamorfozy i zmieniać energię wnętrz za pomocą prostych zabiegów. Zawsze szukam autentyczności w nieoczekiwanym i ciepła w niedoskonałym. Prywatnie kocham sztukę, podróże, jogę i kontakt z naturą.
W tym miejscu będę dzielić się z Tobą ekspercką wiedzą na temat sztukaterii, jakiej nie znajdziesz w żadnym innym miejscu. Będę inspirować, zdradzać sprytne triki, pisać o trendach i niestandardowych zastosowaniach listew, a także rozwijać tematy, które będą się często powtarzać na czacie dostępnym na stronie. Zapraszam Cię do świata sztukaterii jakiego nie znałeś. Mam nadzieje, że będziesz zaglądać tu regularnie :)