Podniesienie wartości mieszkania bez przeprowadzania kosztownego remontu może być wyzwaniem. Istnieje jednak wiele prostych sposobów, dzięki którym możesz podkreślić urok i elegancję mieszkania, przyciągając potencjalnych nabywców i podnosząc wartość nieruchomości.

Poniżej sześć szybkich trików, dzięki którym Twoje mieszkanie zyska na wartości, stając się bardziej atrakcyjną ofertą dla kupujących. 

1. Posprzątaj 

Przed sprzedażą mieszkania, upewnij się, że jest czyste i schludne. Staraj się utrzymywać porządek, usuwając zbędne przedmioty i nadmiar mebli. Przestrzeń wydaje się większa i bardziej atrakcyjna, gdy jest uporządkowana. Zainwestuj czas w gruntowne sprzątanie, włącznie z czyszczeniem dywanów, okien i mebli. Małe zmiany w czystości i porządku mogą znacznie podnieść wartość i atrakcyjność mieszkania.

2. Napraw lub wyrzuć

Zadbane powierzchnie będą dawać pozytywne wrażenie potencjalnym nabywcom lub najemcom. Napraw zatem drobne usterki, do których być może zdążyłeś się przyzwyczaić, a które mogą źle wpływać na odbiór mieszkania. Wyreguluj zawiasy od szafek, napraw cieknący kran, wymień spalone żarówki, nasmaruj skrzypiące zawiasy w drzwiach, itd. Są to szybkie rzeczy do naprawienia, które możesz zrobić sam, a które mogą obniżać wartość nieruchomości w oczach klientów. Wyrzuć zniszczone lub popsute przedmioty, których nie da się naprawić. Lepiej żeby we wnętrzu było mniej elementów - wtedy łatwiej będzie potencjalnym kupującym wyobrazić sobie siebie we wnętrzu i dostrzec potencjał przestrzeni.

3. Uprość

Gdy sprzątanie i naprawy masz za sobą, pora na uproszczenie wystroju wnętrza. Co to znaczy? Aby potencjalny nabywca mógł poczuć się w Twoim mieszkaniu dobrze i mieć pozytywne emocje podczas oglądania mieszkania, potrzebuje przestrzeni, która jest wolna i pozbawiona zbytniego personalizowania. Dlatego też, zanim będziesz pokazywał mieszkanie potencjalnym kupcom, schowaj wszystkie prywatne przedmioty. To obejmuje zdjęcia, dyplomy, pamiątki, plakaty, a nawet symbole religijne czy polityczne. Pozbycie się sentymentów pomoże stworzyć neutralne tło, które pozwoli nabywcy na lepsze wyobrażenie sobie swojego własnego życia i przestrzeni w tym miejscu.

4. Odśwież ściany i sprawdź kolory

Kolor to jeden z najmocniejszych bodźców wizualnych, który wpływa na naszą podświadomość i samopoczucie. To on steruje tym, jak postrzegamy przestrzeń – z jego pomocą możemy ją optycznie powiększyć i dodać jasności, nadać przytulności, wzmocnić styl czy “podbić” oświetlenie. Jeśli Twój dom nie ma wielu kolorów, spróbuj dodać mu choć drobne akcenty ciepłych barw w odcieniach ziemi lub energetycznych kolorów, takich jak różowy, pomarańczowy, fioletowy. Zastąp ciemne, mroczne barwy ciepłymi lub neutralnymi kolorami, by wnętrza były bardziej jasne i przytulne. Według Feng Shui barwy ciepłe symbolizują zdrowie i powodzenie. Natomiast kolory pastelowe (jasny róż, żółty, zieleń) sprzyjają relaksowi i wyciszeniu oraz eliminują stres. Możesz to wykorzystać, kiedy będziesz odświeżał ściany. Warto to zrobić, gdyż brudne lub obdrapane powierzchnie nie będą pozytywnie wpływać na odbiór Twojego mieszkania.

5. Dodaj prestiżu za pomocą sztukaterii

Idealnym sposobem na dodanie prestiżu jest zastosowanie sztukaterii, która sprawi, że wnętrze zyska wyjątkowy styl i elegancję. Dekoracyjne elementy, takie jak listwy czy rozety, pomogą stworzyć wrażenie luksusu w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu w jakim jest urządzone. Jeśli twoje mieszkanie ma interesujące cechy architektoniczne, takie jak sklepienia, kolumny czy wykusze, sztukateria może pomóc w ich podkreśleniu i przyciągnięciu uwagi. Odpowiednio dobrane elementy sztukaterii mogą wprowadzić harmonię i wzmocnić unikalne cechy pomieszczeń. Dzięki sztukaterii możesz stworzyć atrakcyjne elementy dekoracyjne, które przyciągną uwagę potencjalnych nabywców. Listwy czy panele mogą nadać pomieszczeniom nowoczesny wygląd i uczynić je bardziej atrakcyjnymi. Wystarczy, że dodasz kilka listew na ścianę lub zastosujesz listwy przysufitowe wraz z rozetą i efekt wow gotowy. Sztukateria na sufitach przyciąga uwagę i dodaje charakteru wnętrzu, jednocześnie sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Możesz zastosować także ozdobne listwy wokół okien, drzwi czy na granicach między kolorowymi pasami ścian. Listwy ścienne dodadzą elegancji i luksusu pomieszczeniom, a także ukryją niedoskonałości. Możesz również rozważyć zastosowanie dekoracyjnych paneli, które nadadzą przestrzeni wyjątkowego charakteru.

Zobacz kilka inspiracji na prostą ale efektowną dekorację wnętrza za pomocą sztukaterii.

Sztukateria może być również skutecznym narzędziem do ukrywania drobnych niedoskonałości, takich jak nierówne krawędzie ścian czy zniszczone listwy przypodłogowe. Dzięki zastosowaniu listew renowacyjnych możesz skupić uwagę na ozdobnych detalach, zamiast na niedoskonałościach. Listwy te są niezwykle skutecznym sposobem na szybką zmianę klimatu wnętrza. Dostępne są w różnych wzorach, pozwalając dopasować je do charakteru i wystroju wnętrza. Niezależnie od wyboru, z pewnością od razu przyciągną uwagę i dodadzą wyjątkowego uroku wnętrzu. Ważną zaletą listew sztukateryjnych przypodłogowych renowacyjnych jest ich łatwość montażu. Oprócz ukrycia starych listew, listwy renowacyjne mogą pełnić dodatkową praktyczną funkcję, chroniąc te obszary przed uszkodzeniami. W ten sposób nie tylko odświeżasz wygląd pomieszczenia, ale także zapewniasz dodatkową ochronę i trwałość dla nieruchomości. Poniżej przykłady zastosowania listew renowacyjnych.

Tutaj CF3 WALLSTYL listwa renowacyjna kryjąca z naszej oferty:

A niżej CF3 WALLSTYL listwa renowacyjna kryjąca.

Listwa renowacyjna może służyć również do ukrycia karnisza. Poniżej zastosowanie modelu CF2S WALLSTYL listwy renowacyjnej kryjącej:

A tutaj profil narożnikowy WE1 WALLSTYL:

W przypadku sprzedaży mieszkania sztukateria może być unikalnym elementem, który wyróżni twoją nieruchomość na tle innych ofert. Potencjalni nabywcy często szukają czegoś wyjątkowego i oryginalnego, a ozdobne elementy sztukaterii mogą stanowić istotny argument przekonujący do wyboru twojego mieszkania. Spójrz na poniższą sypialnię, której charakter tworzy piękny sufit udekorowany udanym połączeniem koloru i sztukaterii.

6. Dodaj dobrej energii

Postaw świeże kwiaty. Wniosą one nową, dobrą i wibrującą energię do przestrzeni. Kwiaty uważane za pomyśle wg Feng shui to słoneczniki, piwonie, storczyki, narcyze, róże. Zapal kadzidło lub zapachową świecę, by we wnętrzu unosił się przyjemny zapach. Z badań wynika, że zmysł węchu ma największą moc ze wszystkich zmysłów jeśli chodzi o przywoływanie wspomnień. Zapamiętujemy aż 35 % z tego co wąchamy - dla porównania, tylko 5% z tego co widzimy. Pamiętaj, że to co klient poczuje przekraczając próg drzwi, od razu wpłynie na jego percepcję, komfort i samopoczucie. Doskonale sprawdzi się zapach lawendy, drzewa sandałowego, jaśminu, eukaliptusa czy jagodlinu wonnego (YLANG YLANG), które sprzyjają odprężeniu i wyciszeniu.


 

Podsumowując, podniesienie wartości nieruchomości nie musi zawsze wiązać się z kosztownym remontem. Utrzymanie czystości i porządku, poprawienie kolorystyki i zlikwidowanie personalnych dekoracji oraz zastosowanie sztukaterii, z pewnością przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności mieszkania w oczach potencjalnych kupców. Jeśli zastanawiasz się jakie listwy sztukateryjne wybrać aby jak najlepiej spełniły Twoje potrzeby, zapraszam Cię na darmowe konsultacje ze mną, które dostępne są w każdy poniedziałek (oprócz miesięcy wakacyjnych lipiec- sierpień) w godzinach 11:00 - 13:00 na chacie na stronie esztukaterie.pl

Anna Poprawska

Anna Poprawska

Projektant wnętrz, konsultant Feng Shuii właściciel studia projektowego
BE. design
o autorce

Wykorzystane produkty

Zapraszamy na zakupy