Sztukateria to doskonały sposób na wzbogacenie wnętrza i podkreślenie dekoracji na ścianie. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą pomysłami na oryginalne ramki ze sztukaterii, które dodadzą wyjątkowego uroku każdemu wnętrzu i pomogą w ekspozycji dzieł sztuki, fotografii, tapet oraz innych dekoracji ściennych.

 

1. Jak zrobić ramę ze sztukaterii na ścianie do obrazu? 

Stworzenie ramy ze sztukaterii na ścianie i umieszczenie w niej obrazu może być fascynującym projektem, który doda elegancji i stylu do wnętrza. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na ekspozycję obrazów w ramach ze sztukaterii.

Pierwszy pomysł to stworzenie regularnych wąskich, prostokątnych ram na całej powierzchni ściany oraz powieszenie obrazów w wybranych przestrzeniach - jak poniżej. Ten sposób idealnie sprawdzi się w wewnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, klasycznym czy vintage. Ramy możesz pomalować w tym samym kolorze co ściana lub, dla podkreślenia efektu, użyć kontrastującej barwy. Do stworzenia ram w poniższej aranżacji zastosowane zostały listwy ścienne Z13.

Drugi pomysł na eskpozycje obrazów to jedna duża ozdobna rama stworzona na dwóch sąsiadujących odcinkach ściany. Dla pokreślenia stylu i nadania dodatkowego charakteru aranżacji, rama została wykończona zdobionymi narożnikami. Ten zabieg sprawdzi się znakomicie we wnętrzach urządzonych w stylu eklektycznym, glamour czy klasycznym. Duża przestrzeń w ramie daje możliwość wyeksponowania kilku, średniej wielkości dzieł sztuki i stworzenia artystycznej galerii ściennej. Rama w poniżej realizacji ułożona została z listew ściennych Z10 oraz połączona narożnikami Z101.

Trzeci pomysł to idealne rozwiązanie do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym, nowoczesnym lub skandynawskim. Duża  rama wykonana z prostych w formie listew ściennych (np. SP1 lub T40) na całej powierzchni ściany, w której wyeksponowany jest tylko jeden obraz. W tym przypadku sztukateria jest jakby przedłużeniem obrazu i nadaje mu dodatkowej wagi. Jak doskonale widać w poniższej aranżacji, to rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w łazience.

Jedną dużą ramę możesz stworzyć także w celu eskpozycji kilku obrazów lub plakatów. Dzięki zabiegowi, jakim jest zastosowanie dwóch kolorów - innego na ścianie oraz innego na listwach, taka galeria ścienna zysa unikalny charakter oraz głębokość. Ściana pełni w tym przypadku rolę tła, podkreślając jednocześnie kompozycję dzieł sztuki. Do stworzenia takiej ramy użyj listwy ściennej SP2.

2. Jak zrobić ramę ze sztukaterii do ekspozycji zdjęć?

Galeria ścienna z ulubionymi zdjęciami to idealny pomysł na dekorację każdej ściany. Podobnie jak w przypadku obrazów, ramy ze sztukaterii pomogą stworzyć doskonałą przestrzeń dla ekspozycji fotografii. Mam dla Ciebie trzy pomysły na połączenie sztukaterii i zdjęć, aby zyskać wyjątkową galerię ścienną. Pierwszy to symetryczna duża rama i geometryczne ułożenie w niej zawartości. Umieść fotografie w regularnych odstępach, aby uzyskać równomierny i estetyczny efekt. Listwy sztukateryjne pomaluj na kolor ściany i efekt wow gotowy.

Tuta znajdziesz listwy ścienne, z których wykreujesz taką aranżację ściany >

Drugi pomysł to stworzenie kilku delikatnych ram na ścianie i umieszczenie w nich fotografii o różnych formatch.

Trzeci kreatywny sposób na wykorzystanie sztukaterii do personalizacji wnętrza i podkreślenia znaczenia ważnych wspomnień to połączenie różnych wielkości ram ze sztukaterii, tworzących ciekawy kolaż na ścianie. Ułóż różne ramki - jedne wypełnij kolorem, inne zostaw puste, a w pozostałych umieść fotografie o zróżnicowanych rozmiarach. Taka kompozycja podkreśli różnorodność galerii i stworzy dynamiczny, niebalnalny efekt.

3. Jak połączyć tapetę i ramy ze sztukaterii?

Innym ciekawym sposobem na dodanie charakteru ścianom jest połączenie sztukaterii z tapetą. Mam dla Ciebie dwa pomysły na harmonijne łączenie tych dwóch elementów, aby stworzyć niepowtarzalną aranżację w Twoim domu. Pierwszy to wyznaczenie strefy w pomieszczeniu - wybierz fragment ściany, który pokryjesz tapetą o dopasowanym do klimatu wnętrza wzorze, a następnie dodaj sztukaterię w formie ramy, zamykając tapetę jakby w obraz. Takie połączenie nada pomieszczeniu elegancki charakter - doskonale sprawdzi się jako dekoracja ściany w sypialni czy salonie. W zależności od efektu jaki chcesz uzyskać - bardziej zdobiony czy minimalistyczny - dobierz odpowiedni rodzaj listew ściennych. Wszystkie dostępne u nas modele znajdziesz TUTAJ >.

Drugi, kreatywny pomysł na połączenie tapety oraz ram ze sztukaterii to zamontowanie listew sztukateryjnych na wcześniej pokrytej tapetą ścianie. W tym przypadku sztukateria jest dopełnieniem tapety tworząc ciekawy akcent, który przyciąga uwagę. Jeśli dobierzesz do tego zestawu odpowiednie listwy przypodłogowe i przysufitowe zyskasz kompletną i elegancką dekorację ściany. Wybierając kontrastowe kolory stworzysz artystyczną atmosferę w swoim wnętrzu. W poniższej aranżacji zastosowane zostały listwy ścienne WL3 oraz listwa przysufitowa Z20 i przypodłogowa FL4

 

4. Ramy ze sztukaterii i inne dekoracje ścienne

Sztukateria świetnie nadaje się do ekspozycji każdej dekoracji ściennej - nie tylko obrazów, fotografii czy tapet. Poniżej dwa przykłady na aranżację ściany za pomocą ram ze sztukaterii i luster. Takie rozwiązanie stanowi efektowne obramowanie dla luster, podkreślając ich centralną rolę w dekoracji ściennej. Wybierając różne wzory i kształty sztukaterii, możesz stworzyć unikalną kompozycję, która przyciągnie uwagę i doda głębi przestrzeni. W poniższej aranżacji zastosowano listwy ścienne WL1.

Do stworzenia subtelnych ram ze sztukaterii w poniższej aranżacji użyte zostały listwy ścienne SP2.

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie ram ze sztukaterii do dekoracji wnętrza jest stworzenie z nich obudowy dla półek. Takie rozwiązanie stanowi niezwykłe połączenie funkcjonalności i estetyki. Dzięki listwom sztukateryjnym pomalowanym w kontrastującym do barwy ściany kolorze, półki staną się nie tylko praktycznym miejscem do przechowywania, ale także elementem dekoracyjnym, który przyciąga uwagę. W poniższej aranżacji użyte zostały listwy ścienne SP1.

Jeśli nie masz pomysłu na dekorację ściany z TV w salonie lub preferujesz minimalistyczny i subtelny klimat we wnętrzu, pomyśl o zastosowaniu sztukaterii, która w elegancki sposób podkreśli centralny punktu salonu. Klika starannie dobranych ramek sztukaterii, umieszczonych strategicznie wokół telewizora, stworzy subtelny klimat bez konieczności montowania dodatkowych ozdób czy dekoracji. To prosty sposób na nadanie salonowi nowoczesnego i eleganckiego charakteru, zachowując jednocześnie funkcjonalność przestrzeni.

Kolejnym świetnym miejscem na zastosowanie ram ze sztukaterii jest ściana za łóżkiem w sypialni. Tworząc ramy, wypełniasz przestrzeń ściany i nadajesz pomieszczeniu elegancki i wyrafinowany charakter. Sztukateria może pełnić w tym przypadku funkcję dekoracyjną, dodając subtelny akcent i podkreślając styl wnętrza. Dodatkowo, w ramach ze sztukaterii możesz umieścić ulubione dekoracje (np. makramę, płaskorzeźbę czy obraz).

Tutaj dostępne są wszystkie listwy ścienne, z których stworzysz ramy w sypialni >

Podsumowując, ramki ze sztukaterii to znakomity sposób na dekorację ściany w każdym wnętrzu. Możliwość kombinacji oraz łączenia listew z innymi dekoracjami daje ogromne pole do twórczego wyrażenia swojego stylu i gustu. Ramki ze sztukaterii nie tylko dodają elegancji, ale także pozwalają na personalizację przestrzeni w sposób unikalny i oryginalny. Ich wszechstronność umożliwia zastosowanie w różnych kontekstach, począwszy od ekspozycji galerii ze sztuką, przez dekorację ściany za łóżkiem w sypialni, minimalistyczne akcenty przy telewizorze w salonie, aż po tworzenie niebanalnych obudów dla półek czy ekspozycję luster. To rozwiązanie, które sprawia, że wnętrze nabiera charakteru, a ściana staje się nie tylko tłem, ale istotnym elementem aranżacji.

Mam nadzieje, że przedstawione w tym artykule pomysły zainspirują Cię do zastosowania sztukaterii w swoim wnętrzu. A jeśli masz jakieś pytania dotyczące zastosowania sztukaterii, lub nie wiesz jaki model wybrać, zapraszam Cię do zadawania pytań na chacie, który dostępny jest na naszej stronie (zielona ikonka w prawym dolnym rogu).

Anna Poprawska

Anna Poprawska

Projektant wnętrz, konsultant Feng Shuii właściciel studia projektowego
BE. design
o autorce

Zapraszamy na zakupy