Projektowanie biofilne ma swój początek w latach 80., kiedy biolog Edward O. Wilson nakreślił swoją filozofię biofilii – wrodzonego biologicznego związku człowieka z naturą. W ostatnich latach temat powrotu do natury zyskuje coraz większą popularność, gdyż w dobie wszechobecnego pędu coraz częściej szukamy wyciszenia i złapania balansu. Widzimy ogromny wpływ natury na nasz nastrój, koncentrację i zdrowie. Tu z pomocą przychodzi design biofilny, którego celem jest projektowanie przestrzeni ukierunkowanych na dobre samopoczucie człowieka, poprzez włączenie natury do wnętrz. W praktyce oznacza to wprowadzenie do przestrzeni nawiązań do natury: roślin, naturalnego oświetlenia i naturalnych materiałów. Poniżej 3 pomysły na subtelną dekorację wnętrza, w którym królują naturalne materiały.
Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie prostych w formie listew (użyty model w aranżacji ze zdjęcia: FD15S), które pomalowane na kolory ziemi idealne wkomponują się w całość aranżacji.
Kolejny pomysł to wykorzystanie wąskich listew (na zdjęciu model T40) i ułożenie z nich kompozycji tworzącej efekt lameli.
W celu dodatkowego podkreślenia lub wyróżnienia ulubionego elementu aranżacji doskonale sprawdzi się natomiast listwa z podświetleniem (model ze zdjęcia: IL10).
Soft minimalizm polega na wprowadzeniu do wnętrz przejrzystości, która sprzyja w „powrocie do tego, co naprawdę ważne”. Ten ocieplony styl minimalistyczny wyróżnia się delikatną, ciepłą tonacją barw, ergonomicznym designem i świadomym konsumpcjonizmem stawiającym na naturalne i dobrej jakości materiały. Jak na minimalizm przystało, wnętrza urządzone w tym stylu są "czyste" i pozbawione niepotrzebnych rzeczy - czysta przestrzeń to czysty stan umysłu. Panuje w nich harmonia, która pozytywnie wpływa na samopoczucie. Poniżej 3 pomysły na wykorzystanie sztukaterii we wnętrzach urządzonych w stylu soft minimalizm.
Do zakrycia nieatrakcyjnych elementów wnętrza- jak kable czy nierówne krawędzie, doskonale sprawdzą się tu listwy maskujące (użyty model: L2).
Z kolei, do stworzenia minimalistycznej, ale efektownej, dekoracji wnętrza odpowiednie będą listwy przyścienne (z podświetleniem lub bez). Można poprowadzić je na wiele ciekawych sposobów. Poniżej użyty model: IL12.
Tutaj użyty model: Z13 +Z10.
A tu użyty model: IL11.
Styl japandi powstał z połączenia skandynawskiej funkcjonalności i przytulności oraz japońskiego rustykalnego minimalizmu i elegancji. Mimo, że czerpie ze stylów, które skupiają się na utylitaryzmie, zachowuje spokój i tworzy klimat Zen. Jest zarówno swobodny, jak i wyrafinowany. Kluczowe materiały używane we wnętrzach urządzonych w tym stylu to naturalne włókna, meble wykonane z naturalnych materiałów, a nawet ręcznie robiona ceramika (jak w wabi-sabi). Minimalistyczny charakter wnętrz tworzą czyste linie, proste formy i stonowane kolory. Poniżej 2 pomysły na stworzenie za pomocą sztukaterii subtelnej dekoracji wnętrza w stylu japandi.
Wąskie i proste w formie listwy (użyty model: IL11 + SP1 + T40) można, w tym przypadku, wykorzystać do ułożenia na ścianie regularnej kompozycji przypominającej wzór charakterystycznej, tradycyjnej ściany japońskiej.
Innym sposobem może być zastosowanie, minimalistycznej w formie, konfiguracji z listew przysufitowych, przyściennych i przypodłogowych ( na zdjęciu użyty model: FL17 + WL7 + IL7), która doda wnętrzu odrobiny elegancji.
Neo-retro to styl, który ponownie docenia elementy wzornictwa inspirowane trendami z drugiej połowy XX wieku, szczególnie z lat 50. i 80. XX wieku. Estetyka retro została jednak nieco w tej wersji odświeżona, aby dodać wnętrzom nowoczesnego sznytu. I tak, odważne ulepszenia retro powróciły do wnętrz w postaci żywych kolorów, geometrycznych wzorów, nowych kształtów, mebli w stylu vintage. Idealny styl dla koneserów estetyki przeszłości. Poniżej 2 pomysły na wykorzystanie sztukaterii do stworzenia dekoracji ściany we wnętrzach urządzonych w stylu neo retro.
Pierwszą propozycją jest stworzenie na całej powierzchni ściany regularnej kompozycji z listew (na zdjęciu użyty model: FL1 + WL1 + WT9) i pomalowanie całości jednym kolorem.
Drugi pomysł to ułożenie z listew (użyty model: WL7) nieregularnych kształtów i zabawa różnymi kolorami w celu uzyskania geometrycznych wzorów. Prosty i efektowny trik.
Avant basic to nowy styl, który wywodzi się mediów społecznościowych. Powstał z połączenia sprzecznych elementów: „avant” – czyli oryginalne / awangardowe – oraz „basic”, czyli mainstreamowe / powszechne. Jest trendem, który szczególnie upodobali sobie milenialsi- bardziej dojrzałą wersją nostalgicznego maksymalizmu. Cechuje go autoekspresja i indywidualizm. Przestrzenie urządzone w tym stylu są radosne i kolorowe, pełne ciekawych detali. Oprócz koloru, który wybija się tu na pierwszy plan, królują zakrzywione kształty - odwołania do estetyki Memphis, nawiązania do estetyki z lat 60. i 70., w tym kultury funk z jej psychodelicznymi akcentami, a także elemeNty pop- art. Poniżej 3 pomysly na stworzenie oryginalnego detalu za pomocą sztukaterii.
Charakterystycznym smaczkiem we wnętrzu urządzonym w stylu avant basic będzie kompozycja listew pomalowanych na mocne kolory.
Innym, bardziej klasycznym rozwiązaniem, które sprawdzi się tu doskonale, będzie zastosowanie białych klasycznych listew róznej szerokości i ozdobienie nimi białych ścian. Poniżej użyty model: FD15S + SP3 + Z12+ Z7 + rozeta R25 + głowica PC2 + narożnik SP3-4.
Geometria we wnętrzach to trend silnie utrzymujący się od kilku sezonów. W 2022 obserwujemy silny zwrot w stronę sztuki 3D, która wyrażać się może w wielu różnorodnych elementach - od architektury całego wnętrza, po detale jego wykończenia. Jest to idealny sposób, aby w płaskie ściany, dosłownie, tchnąć trochę życia, dodać głębi powierzchniom i uzyskać artystyczny, plastyczny efekt we wnętrzu. Panele 3d lub listwy sprawdzą sie tu doskonale, ponieważ mogą ozdobić nie tylko ściany i sufity, ale również meble, nadając nowoczesnym wnętrzom futurystyczny charakter i wzbogacając pomieszczenia o niezwykle stylowe wzory. Tutaj ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Poniżej garść pomysłów.
Użyty model: panel 3d WING
Użyty model: WL7
Użyty model: WL1+ Z7
Użyty model: kombinacja profili oświetleniowych IL5-IL9
Mam nadzieję, że poczułeś się zainspirowany i wykorzystasz któryś z moich pomysłów u siebie w domu :)
Projektant wnętrz, konsultant Feng Shuii właściciel studia projektowego
BE. design
o autorce
Projektant wnętrz, konsultant Feng Shui
i właściciel studia projektowego
BE. design
Z branżą wnętrzarską związana jestem od 2013 roku. Obecnie prowadzę studio projektowe BE.design, które narodziło się z idei uczynienia życia piękniejszym i tworzenia wnętrz, w których chce się po prostu być. W ramach studia projektuję wnętrza, udzielam konsultacji oraz prowadzę warsztaty i piszę blog. Wierzę, że to czym się otaczamy ma wpływ na to kim jesteśmy i jak się czujemy, dlatego moją misją jest kreowanie takich przestrzeni, w których ich mieszkańcy będą czuli się dobrze – będą czuli spokój i harmonię po przejściu przez próg drzwi. By móc realizować misję skutecznie, projektuję wnętrza holistycznie wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu projektowania wnętrz, psychologii wnętrz oraz Feng Shui. Przestrzenie, które tworzę mają duszę, są autentyczne, odpowiedzialne i ponadczasowe. Uwielbiam przeprowadzać metamorfozy i zmieniać energię wnętrz za pomocą prostych zabiegów. Zawsze szukam autentyczności w nieoczekiwanym i ciepła w niedoskonałym. Prywatnie kocham sztukę, podróże, jogę i kontakt z naturą.
W tym miejscu będę dzielić się z Tobą ekspercką wiedzą na temat sztukaterii, jakiej nie znajdziesz w żadnym innym miejscu. Będę inspirować, zdradzać sprytne triki, pisać o trendach i niestandardowych zastosowaniach listew, a także rozwijać tematy, które będą się często powtarzać na czacie dostępnym na stronie. Zapraszam Cię do świata sztukaterii jakiego nie znałeś. Mam nadzieje, że będziesz zaglądać tu regularnie :)