Tylko do klasycznych wnętrz? Drogie rozwiązanie? Nie nadaje się do łazienki? Trudne w montażu? Mało odporne na uszkodzenia?

 

Zastosowanie sztukaterii w domu może poprawić estetyczny wygląd jego wnętrza, a także ogólną wartość domu. Istnieje jednak wiele błędnych przekonań, które powstrzymują właścicieli domów przed czerpaniem korzyści z tego rozwiązania. W tym artykule obalam siedem powszechnych mitów na temat zastosowania, użytkowania i montażu komponentów sztukateryjnych. 

 

MIT 1: Sztukateria to listwy do ozdabiania ścian

Sztukateria to listwy ścienne ale także listwy przysufitowe, przypodłogowe oraz panele, rozety i inne elementy, które możemy stosować zarówno na ścianach, sufitach, jak i meblach. Możesz tworzyć z nich ciekawe kompozycje, które nadadzą charakter wnętrzu. Oryginalnym pomysłem jest zastosowanie rozet i różnych modeli listew ściennych na suficie. Nie da się przejść obojętnie obok takiego rozwiązania. 

Poniżej przykłady zastosowania listew przysufitowych oraz ściennych z naszej oferty na suficie. 

Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza, wpływającym na jego estetykę i funkcjonalność, są listwy przypodłogowe. To nie tylko estetyczne połączenie między ścianą a podłogą czy podział przestrzeni. To także ochrona ściany i możliwość ukrycia kabli zasilających lub przewodów audio-wideo. 

 

MIT 2: Listwy przysufitowe należy stosować tylko w wysokich pomieszczeniach

To nieprawda, że ​​listew przysufitowych nie należy montować w pomieszczeniach z niskimi sufitami. W rzeczywistości użycie listew, które będą "przedłużeniem" ściany może zapewnić złudzenie optyczne i przyciąganie oka do góry, które sprawią, że ​​sufity będą wydawać się wyższe niż są w rzeczywistości. 

 

MIT 3: Sztukateria pasuje tylko do klasycznych wnętrz

Nic bardziej mylnego! Sztukateria może być dopasowana do każdego stylu wnętrza - od nowoczesnego po rustykalny. Nie ma nic piękniejszego niż subtelna sztukateria w połączeniu z minimalistycznymi meblami. Kluczem do sukcesu jest tutaj jedynie dobór odpowiednich listew, które występują obecnie w szerokiej gamie formatów i wzorów. Aby uzyskać bardziej nowoczesny wygląd, użyj proste w formie listwy lub panele. 

Zapraszam Cię artykułu, w którym opisuje na co zwrócić uwagę i jak stosować sztukaterię we wnętrzach urządzonych w nowoczesnych stylach: Tutaj artykuł >>

MIT 4: Sztukateria nie będzie trwała i odporna, ponieważ jest wykonana ze styropianu

Listwy wykonane ze styropianu są najtańszą opcją dostępną na rynku i faktycznie są najmniej odporne na uszkodzenia. Jednak oprócz styropianu, sztukateria może być wykonana z innych, bardziej odpornych materiałów. W ofercie esztukaterie.pl znajdziesz produkty wykonane z polistyrenu ekstrudowanego, który jest materiałem trwalszym od styropianu i bardziej odpornym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia  – ponieważ ma od niego większą gęstość. Trwalszy od polistyrenu jest poliuretan PU, który ma większą gęstość, dzięki czemu jest niezwykle trwały i doskonale nadaje się do stosowania nawet w wymagających pomieszczeniach - np. w pokojach dziecięcych czy przestrzeniach usługowych. Najbardziej odporne i trwałe będą natomiast listwy wykonane z polistyrenu wysokiej gęstości HDPS - w ofercie esztukaterie.pl są to na przykład listwy przypodłogowe. Materiał ten jest na tyle odporny, że chroni ściany przed wgnieceniami, zadrapaniami lub uszkodzeniami.

 

MIT 5: Sztukateria to drogie rozwiązanie

Cena listew zależna jest od tego z jakiego materiału są wykonane. Istnieją zarówno tańsze, jak i droższe warianty. W ofercie esztukaterie.pl znajdziesz tańsze opcje wykonane z polistyrenu ekstrudowanego PS, z bardziej odpornego polistyrenu wysokiej gęstości HDPS, a także najdroższe poliuretanowe PU modele.

 

MIT 6: Sztukateria nie nadaje się do łazienki

Jak najbardziej sztukaterię można stosować w łazience. Sprawdzą się w tej sytuacji listwy wykonane z poliuretanu, które są odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości, co czyni je idealnym wyborem dla łazienek i innych pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Poniżej aranżacje, w których zastosowano w łazienkach listwy z naszej oferty.

 

MIT 7: Montaż sztukaterii jest skomplikowany

W rzeczywistości, montaż sztukaterii nie jest tak trudny, jak się wydaje. Wystarczą odpowiednie narzędzia (do twardszych materiałów przyda się piła), klej i dobre chęci. Poniżej instrukcja montażu listew z naszego katalogu technicznego.

 

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać kilka mitów na temat sztukaterii i zachęcić Cię do zastosowania tego rozwiązania w Twoim wnętrzu. Jeśli natomiast potrzebujesz rozwinięcia któregoś z poruszanych wyżej tematów lub masz inne pytania, zapraszam Cię w każdy poniedziałek w godzinach 11:00 - 13:00 na chat, na którym jest dostępna na żywo i udzielam darmowych konsultacji.

 

Anna Poprawska

Anna Poprawska

Projektant wnętrz, konsultant Feng Shuii właściciel studia projektowego
BE. design
o autorce

Wykorzystane produkty

Zapraszamy na zakupy