Sztukateria to nie tylko styl klasyczny. Zobacz pomysły na zastosowanie sztukaterii we wnętrzach urządzonych w różnych stylach.

 

Sztukateria to element dekoracyjny, który najczęściej kojarzony jest z klasycznymi i eleganckimi wnętrzami. Nic dziwnego, gdyż od wieków zdobił wnętrza pałaców, zamków i innych zabytkowych budowli. Dziś, dzięki obfitości wzorów i modeli listew przypodłogowych i przysufitowych, możemy z sukcesem zastosować sztukaterię także w nowoczesnych wnętrzach. Warto wiedzieć, że oprócz funkcji dekoracyjnej może ona pełnić również inne role. Po pierwsze dodanie sztukaterii do swojego domu lub mieszkania może znacznie zwiększyć jego wartość na rynku nieruchomości. Sztukateria jest elementem, który przyciąga uwagę i wyróżnia się na tle innych dekoracji czy elementów wyposażenia. Po drugie, sztukateria może być stosowana do poprawy akustyki pomieszczenia. Elementy te mogą pomóc w redukcji echa i hałasu w pomieszczeniu, co przyczynia się do lepszego komfortu i relaksu. Po trzecie, sztukateria może być stosowana do ochrony ścian przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Ponadto może pomóc w szybki sposób zrobić metamorfozę wnętrza lub wprowadzić ciekawą formę oświetlenia. 

W tym artykule, który jest pierwszym poradnikiem z cyklu “Sztukateria a różne style wnętrzarskie”, będę pokazywać jak stosować sztukaterię we wnętrzach urządzonych w modnych i ponadczasowych stylach. Będę mówić o tym, jak dobrać listwy aby podkreślić styl i charakter wnętrza, jak stworzyć oryginalny dodatek ze sztukaterii pasujący do danego stylu czy jak za pomocą sztukaterii nadać wnętrzom subtelnej elegancji i szyku. No to zaczynamy! Dziś na tapecie styl nowoczesny, minimalistyczny, skandynawski i mid- century.

1. Jaka sztukateria do nowoczesnych wnętrz?  

W nowoczesnych wnętrzach sztukateria może być stosowana na wiele sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie listew przypodłogowych oraz sufitowych, które razem stworzą elegancką klamrę dla całości aranżacji i dodadzą klasy. Innym pomysłem, który sprawdzi się tu doskonale, jest użycie sztukaterii jako dekoracji na ścianach, gdzie może ona tworzyć ciekawe wzory lub wyraźnie oddzielać różne części pomieszczenia wyznaczając strefy. Ważną kwestią w przypadku wnętrz nowoczesnych jest dobór odpowiednich listew oraz pomysł na ich zastosowanie. Najlepiej sprawdzą się te proste w formie, bez zdobień i ornamentów modele, ułożone raczej w minimalistyczne kompozycje.

Poniżej propozycja subtelnej dekoracji ściennej wykonanej za pomocą prostych w formie listew. Sztukateria w tym przypadku dodaje przytulności i szyku wysokiemu wnętrzu. Bez listew wnętrze wydawałoby się dużo bardziej surowe i puste. Taki zabieg sprawdzi się doskonale w każdym wnętrzu. Do stworzenia ram na ścianie polecam model listwy WL7 z naszej oferty a do poziomej dekoracji Z1550. W celu uzupełnienia aranżacji możesz zastosować listwy przypodłogowe FL14 lub FD1 i przysufitowe WT16 lub B1.

Poniżej inne nowoczesne wnętrze z podobną kombinacją listew ściennych i wysoką (15 cm) listwą przypodłogową FL4.

Inny pomysł na zastosowanie sztukaterii w nowoczesnym wnętrzu to ułożenie z listew kompozycji tworzącej efekt lameli. Taka forma dekoracji nie przytłoczy wnętrza a nada mu charakter. Poniżej realizacja z użyciem listew ściennych WL10.

2. Jakie listwy do wnętrz minimalistycznych?

W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu minimalistycznym sztukateria powinna być prosta i subtelna. Świetnym wyborem będą zarówno gładkie, proste listwy, jak i panele ścienne w delikatne geometryczne wzory. W minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzi się sztukateria utrzymana w tym samym kolorze co ściana czy sufit. Dobierając sztukaterię do minimalistycznych przestrzeni warto pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Najbezpieczniej będzie postawić na jeden minimalistyczny model listew ściennych lub paneli - np. WD5 lub T40. Do tego najprostsze w formie listwy przypodłogowe (np. model FD15S) i wystarczy.

Świetnym pomysłem na minimalistyczną dekorację wnętrza są proste w formie panele ścienne (np. widoczny na inspiracji poniżej panel SCURETTO). Delikatny, nienarzucający się wzór pokryty stonowanym kolorem doskonale uzupełnia tę minimalistyczną aranżację.

Drugi pomysł na zastosowanie sztukaterii w minimalistycznym wnętrzu to stworzenie ramy na jednej ścianie. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w sypialni, gdzie zamiast tapety czy obrazów na ścianie za łóżkiem można przykleić proste listwy (model T40 lub SP1), które sprawią, że ściana nie będzie pusta a jednocześnie dekoracja nie będzie przytłaczała wnętrza. 

W minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzają się też listwy maskujące, które pomagają ukryć to co przeszkadza w uzyskaniu minimalistycznego klimatu. Takim przykładem może być karnisz, który jest potrzebny jesli marzysz o zasłonach, a jednocześnie nie chcesz aby był widoczny. Wybierz listwę maskującą L4 lub L5 i problem z głowy.

3. Sztukateria w skandynawskim stylu

Sztukateria w skandynawskim stylu powinna być prosta i elegancka. Można ją umieścić standardowo wokół sufitu lub na listwach przypodłogowych. Elementy te powinny być pomalowane na jasny kolor, tak aby wpisały się w kolorystykę ścian i mebli. Podobnie jak w przypadku wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych, wybierz listwy o delikatnych zdobieniach. Przesadne motywy florystyczne również w tym przypadku nie będą najlepszym pomysłem. W stylu skandynawskim ważne jest stosowanie takich trików, aby wnętrze jak najbardziej powiększyć, zyskać jak najwięcej przestrzeni. Dlatego zwróć uwagę na szerokości listew. Pamiętaj, że te o dużej szerokości mogą przytłoczyć i optycznie zmniejszyć niewielkie pomieszczenia. Ważny jest w tej kwestii umiar, ponieważ tylko odpowiednio zastosowana sztukateria pomoże w dodaniu ciepła i uroku do skandynawskiego wnętrza. Poniżej dwa pomysły na dekorację ściany za pomocą sztukaterii we wnętrzach skandynawskich.

 

Pierwsza propozycja to kompozycja z wąskich i prostych w formie listew ściennych. Dla uzyskania takiego efektu użyj modelu SP1. Taki akcent sprawi, że pokój nabierze elegancji i ciepła. Dodaj listwę przypodłogową (np. FL14) i aranżacja gotowa. Pamiętaj aby listwy wykończyć na kolor ścian, tak aby były jedynie delikatną ozdobą dodającą ciekawego akcentu. Jak widzisz niepotrzebne są inne dekoracje- jak obrazy, tapeta czy makramy, ponieważ dzięki sztukaterii stylizacja ściany jest kompletna. Delikatna ale efektowna. 


Drugim pomysłem na wykonanie dekoracji ściennej za pomocą sztukaterii w skandynawskim wnętrzu jest niestandardowe wykorzystanie rozet. Wybierz dwa lub trzy modele - raczej proste w formie, jak R14, R15, R61 czy R17 - ułóż z nich kompozycję i przyklej na ścianę. Podobnie jak w poprzednim przypadku, pomaluj na kolor ściany i ciesz się wspaniałym efektem. Możesz zastosować takie rozwiązanie w sypialni (jak poniżej), ale również w salonie czy na przedpokoju. Ponadto możesz ozdobić rozetą także fronty mebli. Dzięki temu pomysłowi skandynawskie wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru i osobowości.

Inny pomysł to dekoracja z podświetleniem LED. Możesz w prosty spoób wykonać ją w swoim wnętrzu używając listwy przysufitowej Z20. 

4. Mid- century i sztukateria, czyli idealny modernistyczny duet

We wnętrzach inspirowanych estetyką Mid-century doskonale odnajdują się zestawiania różnych tekstur i powierzchni - idealne środowisko dla sztukaterii. Pomysły na zastosowanie sztukaterii mogą być inspirowane wzorami i kształtami z lat 50. i 60. Możesz wykorzystać elementy o geometrycznych kształtach i prostych wzorach. Wprowadzą one do przestrzeni ducha tamtej epoki oraz nadadzą aranżacji lekkości i niewymuszonej elegancji. Oprócz standardowego zastosowania listew przypodłogowych i przysufitowych, które wpasują się w tę stylistykę idealnie, ciekawym zabiegiem dekoracyjnym będzie pokrycie ścian lub frontów meblowych lamelami ze sztukaterii lub panelami.

Do podkręcenia stylistyki mid- century doskonale sprawdzą się panele ścienne Canelé. Ich kształt, ułożenie na dużej powierzchni - na przykład na całej ścianie - oraz pomalowanie na instensywny kolor, nada super modernistyczny klimat. 

Innym ciekawym pomysłem na stworzenie efektu przestrzennego na ścianie jest ułożenie geometrycznego wzoru z profili ściennych. W połączeniu z listwą przysufitową taka kompozycja nada przytulny i jednocześnie przytulny charakter każdej modernistycznej aranżacji. Profile użyte na zdjęciu poniżej to: ściana, sufit WT22.


Na koniec jeszcze aranżacja z panelami SCURETTO, które tym razem w pionowym ułożeniu, innej kolorystyce, w innym pomieszczeniu, połączone z listwą przysufitową i oświetleniem led idealnie wpisują się w stylistykę mid- century.


 

Jak widzisz, sztukateria jest znakomitą dekoracją do nowoczesnych wnętrz. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich modeli listew oraz pomysł na ich zastosowanie. Jeśli chcesz nadać swojemu domowi niepowtarzalnego wyglądu za pomocą sztukaterii ale nie jesteś pewien jakie profile wybrać, zapraszam Cię w każdy poniedziałek w godzinach 11:00 - 13:00 na bezpłatne konsultacje na chacie. Jestem wtedy online i odpowiem na wszystkie pytania oraz pomogę w doborze. Do usłyszenia :)

Anna Poprawska

Anna Poprawska

Projektant wnętrz, konsultant Feng Shuii właściciel studia projektowego
BE. design
o autorce

Wykorzystane produkty

Zapraszamy na zakupy