Przed Tobą drugi artykuł z cyklu "Sztukateria a różne style wnętrzarskie", w którym będę mówić o tym, jak dobrać listwy aby podkreślić styl i charakter wnętrza, jak stworzyć oryginalny dodatek ze sztukaterii pasujący do danego stylu czy jak za pomocą sztukaterii nadać wnętrzom subtelnej elegancji. W pierwszym artykule z tego cyklu pisałam o zastosowaniu sztukaterii we wnętrzach nowoczesnych - możesz przeczytać go TU>>. Dziś na tapecie bardziej odważne style.
Jedną z najważniejszych cech stylu loft jest surowość widoczna w odsłoniętych ceglanych ścianach, betonowych podłogach i widocznych instalacjach. Sztukateria w takim wnętrzu może pełnić rolę interesującego kontrastu, dodając delikatności i elegancji lub subtelnie dopełniać całość aranżacji.
Pierwszym pomysłem na zastosowanie sztukaterii we wnętrzu urządzonym w industrialnym stylu będzie wybór czarnych listew przypodłogowych oraz listwy maskującej karnisz. Czarne listwy idealnie wkomponują się w charakter wnętrza nie zaburzając surowego klimatu. W ofercie esztukaterie.pl dostępne są czarne listwy - ZOBACZ JE TU >>
Innym pomysłem będzie pokrycie ściany cienkim akcentem geometrycznym - prostymi listwami ściennymi (np. WL10 WALLSTYL) lub panelami 3D (np. DORIQUE ARSTYL lub CANELE ARSTYL), aby dodać strukturalnego detalu do aranżacji industrialnego wnętrza. Inspiracja poniżej.
Kolejny pomysł na zastosowanie sztukaterii we wnętrzu urządzonym w industrialnym stylu to dodanie elegancji i sznytu za pomocą zdobionej rozety na suficie, szerokich listew przysufitowych lub wysokich listew przypodłogowych. Taki kontrast prezentuje się doskonale. Ważną kwestią w tym przypadku jest umiar - warto zdecydować się na jedno rozwiązanie, gdyż zastosowanie zdobionych listew przypodłogowych, przysufitowych i rezety w jednym wnętrzu mogłoby przytłoczyć i zaburzyć surowość aranżacji. Poniżej kilka przykładów.
Sztukateria jest idealnym sposobem na wprowadzenie stylu vintage do wnętrza. Odpowiednie jej zastosowanie nada charakter pomieszczeniom i podbije styl. Świetnym pomysłem na zastosowanie sztukaterii we wnętrzach urządzonych w stylu vintage jest stworzenie kompozycji z listew na ścianie. Możesz umieścić ją na jednej ze ścian, aby stworzyć wyjątkowy punkt centralny w pomieszczeniu. Taka dekoracja będzie doskonałym tłem dla wyposażenia wnętrza.
Inny pomysł to stworzenie lamperii z paneli i pomalowanie jej na kontrastujący z resztą pomieszczenia kolor. Takie rozwiązanie będzie pełnić rolę dekoracyjną i praktyczną - listwy będą chronić ściany przed uszkodzeniami. Bardzo dobrze sprawdzi się ten pomysł w jadalni czy przedpokoju, gdzie ściany narażone są na częstsze obicia. Możesz obłożyć jedną ścianę lamperią tworząc efektowne tło dla stołu i krzeseł. Lamperia stworzona z różnych rodzajów listew pomoże dodatkowo wyróżnić tę przestrzeń.
Lamperia ze zdjęcia poniżej wykonana została z paneli ściennych WG1 WALLSTYL.
Poniżej inspiracja z lamperią w tym samym kolorze co ściana w łazience w stylu vintage.
Styl glamour emanuje luksusem, elegancją i wyrafinowaniem. Jednym z kluczowych elementów, który nadaje mu wyjątkowy charakter, jest właśnie sztukateria. W tym przypadku powinna być ona bogata i przyciągająca uwagę. Możesz zastosować tu odważne kompozycje ścienne i sufitowe wykonane z dekoracyjnych listew ze żłobieniami (np. Z41 ARSTYL lub Z12 ARSTYL) czy ozdobne rozety (np. R8, R11, R18 lub R25 ARSTYL). Listwy i panele mogą tworzyć imponujące ramki dla luster, obrazów oraz telewizorów, przyciągając uwagę i dodając pomieszczeniu dodatkowego uroku. Efektowne sztukaterie mogą również być umieszczone na meblach czy wokół drzwi i okien, co podkreśli luksusowy charakter wnętrza. W przypadku wnętrz glamour świetnie sprawdzą się także elementy o wysokim połysku, w kolorze srebra i złota - możesz pomalować listwy na taki właśnie kolor, by dodać elegancji i blasku do wnętrza.
Poniżej pomysł na zastosowanie efektownej kompozycji ze sztukaterii na ścianie w salonie.
A tu łazienka w stylu glamour i proste listwy, które dodają uroku i klasy temu pomieszczeniu.
Poniżej inspiracja na zastosowanie listew na całej powierzchni ścian - również wokół futryny drzwi. Dodatkowo fragmenty listew pomalowane zostały na kolor złoty, nadając aranżacji elegancji i szyku.
W stylu eklektycznym wnętrza stają się paletą artystycznej ekspresji, gdzie różne style, epoki i kultury harmonijnie współistnieją. Jego wyjątkowość i niepowtarzalność polega na zdolności do łączenia elementów z różnych okresów i zestawiania ich w nieoczekiwanych i inspirujących kombinacjach. Elementem, który wzbogaci estetykę eklektycznego wnętrza będzie z pewnością sztukateria, która w tym przypadku może być bardziej zróżnicowana i różnorodna. Wprowadzi ona nie tylko piękno i elegancję do wnętrz eklektycznych, ale także doda im głębi i tekstury. Elementy takie jak rozety, panele ścienne czy listwy dekoracyjne wzbogacają powierzchnie, nadając im trójwymiarowy charakter. Te detale pomagają złamać monotonię płaskich ścian i sufitów, tworząc interesujące wizualnie punkty centralne i dodając dynamikę przestrzeni.
Jedną z największych zalet wnętrz eklektycznych jest ich zdolność do tworzenia kontrastów i harmonii poprzez zestawianie różnych stylów. Sztukateria doskonale wpisuje się w tę koncepcję. Możesz eksperymentować z różnymi wzorami, kształtami i rozmiarami sztukaterii, aby stworzyć interesujący i harmonijny kontrast między elementami wystroju. Na przykład, łagodne, smukłe linie sztukaterii będą pięknie kontrastować z bardziej zdobionymi meblami czy tapicerką, tworząc unikalną estetykę eklektyczną. Poniżej kilka inspiracji na urządzenie eklektycznego wnętrza z zastosowaniem sztukaterii.
Mam nadzieje, że artykuł był dla Ciebie pomocny i będzie dla Ciebie inspiracją podczas urządzania wnętrz w stylu loft, vintage, glamour, eklektycznym i nie tylko :) A jeśli masz jakieś pytania lub nie jesteś pewny jakie listwy wybrać, zapraszam Cię w każdy poniedziałek w godzinach 11:00 - 13:00 (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) na bezpłatne konsultacje ze mną na chacie dostępnym na stronie.
Projektant wnętrz, konsultant Feng Shuii właściciel studia projektowego
BE. design
o autorce
Projektant wnętrz, konsultant Feng Shui
i właściciel studia projektowego
BE. design
Z branżą wnętrzarską związana jestem od 2013 roku. Obecnie prowadzę studio projektowe BE.design, które narodziło się z idei uczynienia życia piękniejszym i tworzenia wnętrz, w których chce się po prostu być. W ramach studia projektuję wnętrza, udzielam konsultacji oraz prowadzę warsztaty i piszę blog. Wierzę, że to czym się otaczamy ma wpływ na to kim jesteśmy i jak się czujemy, dlatego moją misją jest kreowanie takich przestrzeni, w których ich mieszkańcy będą czuli się dobrze – będą czuli spokój i harmonię po przejściu przez próg drzwi. By móc realizować misję skutecznie, projektuję wnętrza holistycznie wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu projektowania wnętrz, psychologii wnętrz oraz Feng Shui. Przestrzenie, które tworzę mają duszę, są autentyczne, odpowiedzialne i ponadczasowe. Uwielbiam przeprowadzać metamorfozy i zmieniać energię wnętrz za pomocą prostych zabiegów. Zawsze szukam autentyczności w nieoczekiwanym i ciepła w niedoskonałym. Prywatnie kocham sztukę, podróże, jogę i kontakt z naturą.
W tym miejscu będę dzielić się z Tobą ekspercką wiedzą na temat sztukaterii, jakiej nie znajdziesz w żadnym innym miejscu. Będę inspirować, zdradzać sprytne triki, pisać o trendach i niestandardowych zastosowaniach listew, a także rozwijać tematy, które będą się często powtarzać na czacie dostępnym na stronie. Zapraszam Cię do świata sztukaterii jakiego nie znałeś. Mam nadzieje, że będziesz zaglądać tu regularnie :)